WP-Pro-Quiz v0.26 - en to it_IT translation catalogue (408 entries)

en: Do you really want to delete the quiz/question?
it_IT: Vuoi davvero cancellare il quiz/domanda?

en: Title is not filled!
it_IT: Il titolo non è compilato!

en: No question deposited!
it_IT: Nessuna domanda depositata!

en: Correct answer was not selected!
it_IT: Le risposta corretta non è stata selezionata!

en: No answer deposited!
it_IT: Nessuna risposta depositata!

en: No quiz description filled!
it_IT: Nessuna descrizione del quiz compilata!

en: The percent values in result text are incorrect.
it_IT: I valori percentuali nel testo risultato sono scorretti.

en: No number in the field "Points" or less than 1
it_IT: Nessun numero nel campo "Points" o minore di 1

en: No number in the field "Points" or less than 0
it_IT: Nessun numero nel campo "Points" o minore di 0

en: No quiz selected
it_IT: Nessun quiz selezionato

en: Do you really want to reset the statistic?
it_IT: Vuoi davvero resettare le statistiche?

en: No data available
it_IT: Nessuna informazione disponibile

en: No sort element in the criterion
it_IT: Nessun elemento di ordinamento nel criterio

en: "Different points for every answer" is not possible at "Free" choice
it_IT: "Punti differenti per ogni risposta" non è possibile nella scelta "Libera"

en: You must specify a name.
it_IT: Devi specificare un nome.

en: This entry should really be deleted?
it_IT: Questa voce dovrebbe davvero essere cancellata?

en: Not all fields completed.
it_IT: Non tutti i campi sono completi.

en: Loading
it_IT: In caricamento

en: You must answer this question.
it_IT: Devi rispondere a questa domanda.

en: You must answer all questions before you can completed the quiz.
it_IT: Devi rispondere a tutte le domnde prima di poter completare il quiz.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it_IT: Non hai permessi sufficienti per accedere a questa pagina.

en: Settings saved
it_IT: Impostazioni salvate

en: File cannot be processed
it_IT: Il file non può essere elaborato

en: Quiz not found
it_IT: Quiz non trovato

en: questions copied
it_IT: domande copiate

en: Edit question
it_IT: Modifica domanda

en: Question not found
it_IT: Domanda non trovata

en: Question: %d
it_IT: Domanda: %d

en: Question edited
it_IT: Domanda modificata

en: New question
it_IT: Nuova domanda

en: Question added
it_IT: Domanda aggiunta

en: Edit quiz
it_IT: Modifica quiz

en: Quiz edited
it_IT: Quiz modificato

en: Quiz title or quiz description are not filled
it_IT: Il titolo o la descrizione del quiz non sono stati inseriti

en: Create quiz
it_IT: Crea quiz

en: Quiz deleted
it_IT: Quiz cancellato

en: Not categorized
it_IT: Non categorizato

en: Categories
it_IT: Categorie

en: No category
it_IT: Nessuna categoria

en: No name or e-mail entered.
it_IT: Nessun nome o e-mail inseriti.

en: You signed up successfully.
it_IT: Registrazione avvenuta con successo

en: An error has occurred.
it_IT: È avvenuto un errore.

en: You can not enter again.
it_IT: Non puoi entrare di nuovo.

en: Your name can not exceed 15 characters.
it_IT: Il tuo nome non può supeare i 15 caratteri.

en: You entered wrong captcha code.
it_IT: Hai inserito un codice captcha errato.

en: File was not uploaded
it_IT: Il fali non è stato caricato

en: File have wrong format
it_IT: Il file ha il formato sbagliato

en: File is not compatible with the current version
it_IT: Il file non è compatibile con la versione corrente

en: XML could not be loaded.
it_IT: Non è stato possibile caricare XML.

en: Wp-Pro-Quiz: One user completed a quiz
it_IT: Wp-Pro-Quiz: Un utente ha completato un quiz

en: Wp-Pro-Quiz
    
    The user "$username" has completed "$quizname" the quiz.
    
    Points: $points
    Result: $result
it_IT: Wp-Pro-Quiz
    
    L'utente "$username" ha completato "$quizname" il quiz.
    
    Punteggio: $points
    Risultato: $result

en: Wp-Pro-Quiz
    
    You have completed the quiz "$quizname".
    
    Points: $points
    Result: $result
it_IT: Wp-Pro-Quiz
    
    Hai completato il quiz "$quizname".
    
    Punteggio: $points
    Risultato: $result

en: The user completed a quiz.
it_IT: L'utente ha completato un quiz.

en: The user completed a quiz with 100 percent.
it_IT: L'utente ha completato un quiz con il 100 percento.

note: translators: plugin header field 'Description'
en: A powerful and beautiful quiz plugin for WordPress.
it_IT: Un plugin potente e magnifico per i quiz in WordPress.

en: Leaderboard
it_IT: Classifica dei Migliori

en: back to overview
it_IT: torna all'anteprima

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Sort by:
it_IT: Ordina per:

en: best user
it_IT: utente migliore

en: newest entry
it_IT: ingresso più recente

en: oldest entry
it_IT: ingresso più vecchio

en: How many entries should be shown on one page:
it_IT: Quante voci devono essere mostrate in una pagina:

en: Type
it_IT: Tipo

en: UR = unregistered user, R = registered user
it_IT: UR = utente non registrato, R = utente registrato

en: User
it_IT: Utente

en: Entered on
it_IT: Inserito il

en: Points
it_IT: Punti

en: Results
it_IT: Risultati

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Delete
it_IT: Cancella

en: save
it_IT: salva

en: cancel
it_IT: cancella

en: Action
it_IT: Azione

en: Apply
it_IT: Applica

en: Delete all entries
it_IT: Cancella tutte le voci

en: Time limit
it_IT: Limite temporale

en: Quiz-summary
it_IT: Riassunto del quiz

en: %s of %s questions completed
it_IT: %s di %s domande completate

en: Questions
it_IT: Domande

en: Finish quiz
it_IT: Finisci il quiz

en: Start quiz
it_IT: Inizia il quiz

en: You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
it_IT: Hai già completato prima il quiz. Pertanto non puoi iniziarlo nuovamente.

en: You have to finish following quiz, to start this quiz:
it_IT: Devi finire il quiz seguente, per iniziare questo questo quiz:

en: %s of %s questions answered correctly
it_IT: %s di %s domande risposte correttamente

en: Your time: <span></span>
it_IT: Il tuo tempo: <span></span>

en: Time has elapsed
it_IT: Tempo scaduto

en: You have reached %s of %s points, (%s)
it_IT: Hai ottenuto  %s di %s punti, (%s)

en: Average score
it_IT: Punteggio medio

en: Your score
it_IT: Il tuo punteggio

en: Restart quiz
it_IT: Ricomincia il quiz

en: View questions
it_IT: Vedi le domande

en: Show leaderboard
it_IT: Mostra la classifica dei migliori

en: Answered
it_IT: Risposto

en: Review
it_IT: Revisione

en: Review question
it_IT: Rivedi domanda

en: Question %s of %s
it_IT: Domanda %s di %s

en: Question
it_IT: Domanda

en: %d points
it_IT: %d punti

en: Sort elements
it_IT: Ordina elementi

en: Correct
it_IT: Corretto

en: Incorrect
it_IT: Sbagliato

en: Hint
it_IT: Suggerimento

en: Skip question
it_IT: Salta domanda

en: Back
it_IT: Indietro

en: Check
it_IT: Controlla

en: Next
it_IT: Prossima

en: Your result has been entered into leaderboard
it_IT: Il tuo risultato è stato inserito nella classifica dei migliori

en: Name
it_IT: Nome

en: Send
it_IT: Invia

en: maximum of %s points
it_IT: massimo di %s punti.

en: Result
it_IT: Risultato

en: Table is loading
it_IT: La tabella si sta caricando

en: Global settings
it_IT: Impsotazioni globali

en: E-Mail settings
it_IT: Impostazioni E-Mail

en: Settings in case of problems
it_IT: Impostazioni in caso di problemi

en: Save
it_IT: Salva

en: Leaderboard time format
it_IT: Formato temporale della Classifica dei Migliori

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Documentation on date and time formatting
it_IT: Documentazione sulla formattazione di data e ora

en: Statistic time format
it_IT: Formato temporale delle statistiche

en: Select example:
it_IT: Scegli esempio:

en: Time format:
it_IT: Formato temporale:

en: Category management
it_IT: Gestione delle Categorie

en: Admin e-mail settings
it_IT: Impostazioni email dell'amministratore

en: To:
it_IT: A:

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com
it_IT: Separa indirizzi email multipli con una virgola, ad esempio wp@test.com, test@test.com

en: From:
it_IT: Da:

en: Subject:
it_IT: Oggetto:

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Message body:
it_IT: Corpo del Messaggio:

en: Allowed variables
it_IT: Variabili consentite

en: Username
it_IT: Nome Utente

en: Quiz-Name
it_IT: Nome del Quiz

en: Result in precent
it_IT: Risultato in percentuale

en: Reached points
it_IT: Punti ottenuti

en: IP-address of the user
it_IT: Indirizzo IP dell'utente

en: Category-Overview
it_IT: Anteprima della Categoria

en: User e-mail settings
it_IT: Impostazioni email dell'utente

en: to activate
it_IT: attivare

en: not to activate
it_IT: non attivare

en: Please note
it_IT: Per favore nota

en: These settings should only be set in cases of problems with Wp-Pro-Quiz.
it_IT: Queste impostazioni dovrebbero essere impostate solo in caso di problemi con LD-Adv-Quiz.

en: Automatically add [raw] shortcode
it_IT: Aggiungere automaticamente shortcode [raw]

en: It is recommended %s this option on your system.
it_IT: È raccomandato %s questa opzione nel tuo sistema.

en: If this option is activated, a [raw] shortcode is automatically set around WpProQuiz shortcode ( [WpProQuiz X] ) into [raw] [WpProQuiz X] [/raw]
it_IT: Se questa opzione è attivata, uno shortcode [raw] viene automaticamente impostato attorno allo shortcode LDAdvQuiz shortcode ( [LDAdvQuiz X] ) diventano [raw] [LDAdvQuiz X] [/raw]

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
it_IT: Temi personali cambiano l'ordine interno dei filtri, e ciò causa i problemi, con uno shortcode addizionale [raw] questo viene prevenuto.

en: Do not load the Javascript-files in the footer
it_IT: Non caricare i file Javascript nel footer

en: Generally all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the footer and only when they are really needed.
it_IT: Generalmente tutti i file LDAdvQuiz-Javascript vengono caricati nel footer e solo quando sono davvero necessari.

en: In very old Wordpress themes this can lead to problems.
it_IT: In temi Wordpress molto vecchi questo può portare a problemi.

en: If you activate this option, all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the header even if they are not needed.
it_IT: Se attivi questa opzione, tutti i file LDAdvQuiz-Javascript saranno caricati nell'header anche se non sono necessari.

en: Anyone who wants to learn more about this topic should read through the following websites %s and %s.
it_IT: Chiunque voglia saperne di più su questo argomento dovrebbe leggere i seguenti siti %s e %s.

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: In Version 0.13 a new Touch Library was added for mobile devices.
it_IT: Nella Versione 0.13 è stata aggiunta una nuova Touch Library per i dispositivi mobile.

en: If you have any problems with the Touch Library, please deactivate it.
it_IT: Se hai qualche problema con la Touch Library, disattivala.

en: Is required only in rare cases.
it_IT: È richiesto solo in casi rari.

en: If you have problems with the front ajax, please activate it.
it_IT: Se hai problemi con l'ajax front-end, attivalo.

en: e.g. Domain with special characters in combination with IE
it_IT: e.s. Dominio con caratteri speciali in combinazione con IE

en: Import
it_IT: Importa

en: Error
it_IT: Errore

en: Successfully
it_IT: Successo

en: Import completed successfully
it_IT: Importazione completata con successo

en: Quiz name
it_IT: Nome del Quiz

en: Start import
it_IT: Inizia importazione

en: Title
it_IT: Titolo

en: (optional)
it_IT: (opzionale)

en: The title is used for overview, it is not visible in quiz. If you leave the title field empty, a title will be generated.
it_IT: Il titolo è utilizzato per l'anteprima, non è visibile nel quiz. Se lasci vuoto il campo del titolo, un titolo sarà generato.

en: (required)
it_IT: (richiesto)

en: Points for this question (Standard is 1 point)
it_IT: Punti per questa domanda (Standard è 1 punto)

en: This points will be rewarded, only if the user closes the question correctly.
it_IT: Questi punti saranno conferiti, solo se l'utente risponde alla domanda correttamente.

en: Different points for each answer
it_IT: Punti differenti per ogni risposta

en: If you enable this option, you can enter different points for every answer.
it_IT: Se attivi questa opzione, puoi inserire punti differenti per ogni domanda.

en: Show reached points in the correct- and incorrect message?
it_IT: Mostra punti ottenuti nel messaggio corretto e scorretto?

en: Category
it_IT: Categoria

en: You can assign classify category for a question. Categories are e.g. visible in statistics function.
it_IT: Puoi assegnare categorie di classificazione per una domanda. Le categorie sono ad esempio visibili nella funzione statistiche.

en: You can manage categories in global settings.
it_IT: Puoi gestire le categorie nelle impostazioni globali.

en: Create new category
it_IT: Crea nuova categoria

en: Create
it_IT: Crea

en: Message with the correct / incorrect answer
it_IT: Messaggio con la risposta corretta / scorretta

en: Deactivated in quiz settings.
it_IT: Disattivato nelle impostazioni dei quiz.

en: Message with the correct answer
it_IT: Messaggio con la risposta corretta

en: This text will be visible if answered correctly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
it_IT: Questo testo sarà visibile se risposta correttamente. Può essere utilizzato come spiegazione per domande complesse. Il messggio "Giusto" or "Sbagliato" è sempre mostrato automaticamente.

en: Same text for correct- and incorrect-message?
it_IT: Stesso testo per messaggio corretto e scorretto?

en: Message with the incorrect answer
it_IT: Messaggio con la rispsota sbagliata

en: This text will be visible if answered incorrectly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
it_IT: Questo testo sarò visibile se risposta scorrettamente. Può essere utilizzato come spiegazione per domande complesse. Il messggio "Giusto" or "Sbagliato" è sempre mostrato automaticamente.

en: Here you can enter solution hint.
it_IT: Qui puoi inserire un suggerimento alla soluzione.

en: Activate hint for this question?
it_IT: Attiva il suggerimento per questa domanda?

en: Answer type
it_IT: Tipo di risposta

en: Single choice
it_IT: Scelta singola

en: Multiple choice
it_IT: Scelta multipla

en: "Free" choice
it_IT: Scelta "Libera"

en: "Sorting" choice
it_IT: Scelta "Ordinata"

en: "Matrix Sorting" choice
it_IT: Scelta "Matrice Ordinata"

en: Cloze
it_IT: Risposta Annidata

en: Assessment
it_IT: Valutazione

en: Answers
it_IT: Risposte

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
it_IT: Per favore, disponi le domande nell'ordine giusto con il pulsante "Muovi". Le risposte saranno mostrate in ordine casuale.

en: Add new answer
it_IT: Aggiungi nuova risposta

en: In this mode, not a list have to be sorted, but elements must be assigned to matching criterion.
it_IT: In questa modalità, nessun elenco devo essere ordinato, ma gli elementi devono essere accoppiati ad un criterio corrispondente.

en: You can create sort elements with empty criteria, which can't be assigned by user.
it_IT: Puoi creare elementi con un criterio vuoti, che non non può essere assegnato dall'utente.

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Answer
it_IT: Risposte

en: Allow HTML
it_IT: Permetti HTML

en: Delete answer
it_IT: Cancella risposta

en: Add Media
it_IT: Aggiungi Media

en: Move
it_IT: Muovi

en: Criterion
it_IT: Criterio

en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
it_IT: risposte corrette (una per riga) (le risposte saranno convertite in minuscolo)

en: Enclose the searched words with { } e.g. "I {play} soccer". Capital and small letters will be ignored.
it_IT: Racchiudi le parole cercate tra { } Esempio: "Voglio {giocare} a calcio". Le lettere maiuscole e minuscole verranno ignorate.

en: You can specify multiple options for a search word. Enclose the word with [ ] e.g. <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "I {[play][love][hate]} soccer" </span>. In this case answers play, love OR hate are correct.
it_IT: Puoi specificare opzioni multiple per una parola di ricerca. Racchiudi la parola tra [ ] Esempio: <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "Io {[gioco][amo][odio]} il calcio" </span>. In questo caso le risposte gioco, amo O odio sono corrette.

en: If mode "Different points for every answer" is activated, you can assign points with |POINTS. Otherwise 1 point will be awarded for every answer.
it_IT: Se la modalità "Punti differenti per ogni risposta" è attivata, puoi assegnare i punti con |PUNTI. Altrimenti 1 punto verrà assegnato per ogni risposta.

en: e.g. "I {play} soccer, with a {ball|3}" - "play" gives 1 point and "ball" 3 points.
it_IT: Esempio: "Io {gioco a} calcio, con una {palla|3}" - "gioco" conferisce 1 punto e "palla" 3 punti.

en: Here you can create an assessment question.
it_IT: Qui puoi creare una domanda di valutazione.

en: Enclose a assesment with {}. The individual assessments are marked with [].
it_IT: Racchiudi una valutazione tra {}. Le singole valutazioni sono marcate con []-

en: The number of options in the maximum score.
it_IT: Il numero di opzioni nel punteggio massimo.

en: Examples:
it_IT: Esempi:

en: less true { [1] [2] [3] [4] [5] } more true
it_IT: meno vero { [1] [2] [3] [4] [5] } più vero

en: less true { [a] [b] [c] } more true
it_IT: meno vero { [a] [b] [c] } più vero

en: Single choice options
it_IT: Opzioni di scelta singola

en: If "Different points for each answer" is activated, you can activate a special mode.<br> This changes the calculation of the points
it_IT: Se "Punti differenti per ogni risposta" è attivato, puoi attivare una modalità speciale.<br> Questa cmabia il calcolo del punteggio

en: Different points - modus 2 activate
it_IT: Punti differenti - attiva modalità 2

en: Disables the distinction between correct and incorrect.
it_IT: Disattiva la distinzione tra coretto e scorretto.

en: disable correct and incorrent
it_IT: disattiva corretto e scorretto

en: Explanation of points calculation
it_IT: Spiegazione del calcolo dei punti

en: "Different points for each answer" enabled
it_IT: "Punti differenti per ogni risposta" attivato

en: "Different points - mode 2" disable
it_IT: "Punti differenti - modalità 2" disattivato

en: "Different points - mode 2" enabled
it_IT: "Punti differenti - modalità 2" attivato

en: Questions sorted
it_IT: Domande ordinate

en: Total
it_IT: Totale

en: Add question
it_IT: Aggiungi domanda

en: Save order
it_IT: Salva ordine

en: Copy questions from another Quiz
it_IT: Copia domande da un altro Quiz

en: Here you can copy questions from another quiz into this quiz. (Multiple selection enabled)
it_IT: Qui puoi copiare domande da altro un quiz a questo quiz. (Selezione multipla possibile)

en: Copy questions
it_IT: Copia domande

en: Quiz title
it_IT: Titolo del quiz

en: Hide quiz title
it_IT: Nascondi il titolo del quiz

en: Hide title
it_IT: Nascondi il titolo

en: The title serves as quiz heading.
it_IT: Il titolo serve da intestazione del quiz.

en: Hide "Restart quiz" button
it_IT: Nascondi il pulsante "Ricomincia quiz"

en: Hide the "Restart quiz" button in the Frontend.
it_IT: Nascondi il pulsante "Ricomincia quiz" nel Frontend.

en: Hide "View question" button
it_IT: Nascondi il pulsante "Mostra domanda"

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
it_IT: Nascondi il pulsante "Mostra domanda" nel frontend

en: Display question randomly
it_IT: Mostra le domande casualmente

en: Display answers randomly
it_IT: Mostra le rispsote casualmente

en: Seconds
it_IT: Secondi

en: 0 = no limit
it_IT: 0 = nessun limite

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Statistics about right or wrong answers. Statistics will be saved by completed quiz, not after every question. The statistics is only visible over administration menu. (internal statistics)
it_IT: Statitistiche riguardo alle riposte giuste o sbagliate. Le statistiche saranno salvate al completamento del quiz, non dopo ogni domanda. Le statistiche sono visibili solo dal menù amministrativo. (Statitistiche interne)

en: Statistics IP-lock
it_IT: Blocco IP delle Statitistiche

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
it_IT: in minuti (raccomandato 1440 minuti = 1 giorno)

en: Protect the statistics from spam. Result will only be saved every X minutes from same IP. (0 = deactivated)
it_IT: Proteggi le statistiche dallo spam. I risultati saranno salvati solo ogni X minuti dallo stesso IP. (0 = disattivato)

en: Execute quiz only once
it_IT: Esegui il quiz solo una volta

en: If you activate this option, the user can complete the quiz only once. Afterwards the quiz is blocked for this user.
it_IT: Se attivi questa opzione, l'utente può completare il quiz solo una volta. Successivamente il quiz viene bloccato per questo utente.

en: This option applies to:
it_IT: Questa opzione si applica a:

en: all users
it_IT: tutti gli utenti

en: registered useres only
it_IT: solo gli utenti registrati

en: anonymous users only
it_IT: solo utenti anonimi

en: user identification by cookie
it_IT: identificazione dell'utente attraverso i cookie

en: If you activate this option, a cookie is set additionally for unregistrated (anonymous) users. This ensures a longer assignment of the user than the simple assignment by the IP address.
it_IT: Se attivi questa opzione, un cookie viene aggiunto per gli utenti non registrati (anonimi). Questo assicura un assegnazione più lunga dell'utente rispetto all'assegnazione attraverso l'indirizzo IP.

en: Reset the user identification
it_IT: Resetta l'identificazione dell'utente

en: User identification has been reset.
it_IT: L'identificazione dell'utente è stata resettata.

en: Resets user identification for all users.
it_IT: Resetta l'identificazione dell'utente per tutti gli utenti

en: Show only specific number of questions
it_IT: Mostra solo un numero specifico di domande

en: If you enable this option, maximum number of displayed questions will be X from X questions. (The output of questions is random)
it_IT: Se attivi questa opzione, il numero massimo di domande mostrate sarà X di X domande. (Le domande mostrate sono casuali)

en: The statistics function is not available in this option.
it_IT: La funzione statistiche non è disponibile in questa opzione.

en: This option doesn't work reliable in connection with Frontend-Cache-Plugins.
it_IT: Questa oppzione non funziona affidabilmente in connessione con Plugin di Cache Frontend.

en: How many questions should be displayed simultaneously:
it_IT: Quante domande dovrebbero essere mostrate contemporaneamente:

en: in percent
it_IT: in percentuale

en: Prerequisites
it_IT: Prerequisiti

en: If you enable this option, you can choose quiz, which user have to finish before he can start this quiz.
it_IT: Se attivi questa opzione, puoi scegliere un quiz che l'utente deve finire prima di poter iniziare questo quiz.

en: In all selected quizzes statistic function have to be active. If it is not it will be activated automatically.
it_IT: In tutti i quiz selezionati la funzione statistiche deve essere attivata. Se non lo è, sarà attivata automaticamente.

en: Prerequisites (This quiz have to be finished)
it_IT: Prerequisiti (Questo quiz deve essere finito)

en: Question overview
it_IT: Visione generale delle domande.

en: Add at the top of the quiz a question overview, which allows easy navigation. Additional questions can be marked "to review".
it_IT: Aggiunge in cima al quiz un'anteprima delle domande, che permette una navigazione facile. Domande aggiuntive possono essere segnate come "da rivedere".

en: Additional quiz overview will be displayed, before quiz is finished.
it_IT: L'anteprima addizionale del quiz non sarà mostrata, prima che il quiz sia finito.

en: If you enable this option, no quiz overview will be displayed, before finishing quiz.
it_IT: Se attivi questa opzione, non verrà mostrata un'anteprima del quiz, prima che il quiz sia finito.

en: If you enable this option, user won't be able to skip question. (only in "Overview -> next" mode). User still will be able to navigate over "Question-Overview"
it_IT: Se attivit questa opzione, l'utente non sarà in grado di saltare le domande. (solo in modalità "Anteprima -> prossima"). L'utente sarà ancora in grado di navigare a "Domanda-Anteprima"

en: Admin e-mail notification
it_IT: Nessun nome o e-mail inseriti.

en: for registered users only
it_IT: solo per utenti registrati

en: for all users
it_IT: per tutti gli utenti

en: If you enable this option, you will be informed if a user completes this quiz.
it_IT: Se attivi questa opzione, sarai informato se un utente completa questo quiz.

en: E-Mail settings can be edited in global settings.
it_IT: Le impostazioni e-mail possono essere modificate nelle impostazioni globali.

en: User e-mail notification
it_IT: Notifica email per l'utente

en: If you enable this option, an email is sent with his quiz result to the user. (only registered users)
it_IT: Se attivi questa opzione, un'email con il risultato del suo quiz viene inviata all'utente. (solo utenti registrati)

en: Autostart
it_IT: Inizio automatico

en: If you enable this option, the quiz will start automatically after the page is loaded.
it_IT: Se attivi questa opzione, il quiz inizierà automaticamente appena la pagina sarà caricata.

en: Quiz description
it_IT: Descrizione del quiz

en: This text will be displayed before start of the quiz.
it_IT: Questo testo sarà mostrato prima dell'inizio del quiz.

en: Results text
it_IT: Testo dei risultati

en: This text will be displayed at the end of the quiz (in results). (this text is optional)
it_IT: Questo testo sarà mostrato alla fine del quiz (nei risultati). (questo testo è opzionale)

en: Activate graduation
it_IT: Attiva promozione

en: Hint:
it_IT: Suggerimento:

en: Maximal 15 levels
it_IT: Massimo 15 livelli

en: Percentages refer to the total score of the quiz. (Current total %d points in %d questions.
it_IT: le percentuali si riferiscono al punteggio totale del quiz. (Punti attuali totali %d in %d domande.

en: Values can also be mixed up
it_IT: I valori possono essere anche mescolati

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
it_IT: consentito 10,15% o 10.15% (max. due cifre dopo il punto decimale)

en: from:
it_IT: da:

en: percent
it_IT: percento

en: (Will be displayed, when result-percent is >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)
it_IT: (Sarà mostrato, quando il risultato percentuale è >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)

en: Delete graduation
it_IT: Cancella promozione

en: Add graduation
it_IT: Aggiungi promozione

en: Result-Options
it_IT: Opzioni dei Risultati.

en: Show average points
it_IT: Mostra la media dei punti

en: Statistics-function must be enabled.
it_IT: La funzione Statistiche deve essere attivata.

en: Show category score
it_IT: Mostra punteggio della categoria

en: If you enable this option, the results of each category is displayed on the results page.
it_IT: Se attivi questa opzione, i risultati di ogni categoria saranno mostrati nella pagina dei risultati.

en: Hide correct questions - display
it_IT: Nascondi le domande corrette - display

en: If you select this option, no longer the number of correctly answered questions are displayed on the results page.
it_IT: Se attivi questa opzione, il numero di risposte corrette non sarà più mostrato nella pagina dei risultati.

en: Hide quiz time - display
it_IT: Nascondi il tempo del quiz - display

en: If you enable this option, the time for finishing the quiz won't be displayed on the results page anymore.
it_IT: Se attivi questa opzione, il tempo per finire il quiz non sarà più mostrato nella pagina dei risultati.

en: Hide score - display
it_IT: Nascondi il punteggio - display

en: If you enable this option, final score won't be displayed on the results page anymore.
it_IT: Se attivi questa opzione, il punteggio finale non sarà più mostrato nella pagina dei risultati.

en: Question-Options
it_IT: Opzioni sulle Domande

en: Show points
it_IT: Mostra punti

en: Shows in quiz, how many points are reachable for respective question.
it_IT: Mostra nel quiz quanti punti sono raggiungibili per la rispettiva domanda.

en: Number answers
it_IT: Numera le risposte

en: If this option is activated, all answers are numbered (only single and multiple choice)
it_IT: Se questa opzione è attivata, tutte le risposte sono numerate (solo risposta singola e multipla)

en: Hide correct- and incorrect message
it_IT: Nascondi il messaggio corretto-scorretto

en: If you enable this option, no correct- or incorrect message will be displayed.
it_IT: Se attivi questa opzione non verranno mostrati i messaggi corretto o scorretto.

en: Correct and incorrect answer mark
it_IT: Marcatura della riposta corretta e scorretta

en: If you enable this option, answers won't be color highlighted as correct or incorrect.
it_IT: Se attivi questa opzione, le risposte non saranno evidenziate tramite colore come corrette o scorrette.

en: Force user to answer each question
it_IT: Costringi l'utente a rispondere ad ogni domanda

en: If you enable this option, the user is forced to answer each question.
it_IT: Se attivi questa opzione, l'utente è costretto a rispondere ad ogni domanda.

en: If the option "Question overview" is activated, this notification will appear after end of the quiz, otherwise after each question.
it_IT: Se l'opzione "Anteprima della Domanda" è attivata, questa notifica apparirà alla fine del quiz, altrimenti dopo ogni domanda.

en: Hide question position overview
it_IT: Nascondi l'anteprima della posizione della domanda

en: If you enable this option, the question position overview is hidden.
it_IT: Se attivi questa opzione, l'anteprima della posizione della domanda sarà nascosta.

en: Hide question numbering
it_IT: Nascondi la numerazione della domanda

en: If you enable this option, the question numbering is hidden.
it_IT: Se attivi questa opzione, la numerazione della domanda sarà nascosta.

en: The leaderboard allows users to enter results in public list and to share the result this way.
it_IT: La classifica dei migliori permette agli utenti di inserire i risultati nella lista pubblica e di condividere il risultato in questo modo.

en: The leaderboard works independent from internal statistics function.
it_IT: La classifica dei migliori funziona indipendentemente dalla funzione di statitiche interne.

en: Who can sign up to the list
it_IT: Chi può iscriversi alla lista

en: Not registered users have to enter name and e-mail (e-mail won't be displayed)
it_IT: Gli utenti non registrati devono inserire il nome e l'email (l'email non sarà mostrata)

en: insert automatically
it_IT: inserisci automaticamente

en: If you enable this option, logged in users will be automatically entered into leaderboard
it_IT: Se attivi questa opzione, gli utenti registrati saranno automaticamente inseriti nella classifica dei migliori

en: display captcha
it_IT: mostra il captcha

en: If you enable this option, additional captcha will be displayed for users who are not registered.
it_IT: Se attivi questa ozione, un captcha addizionale sara mostrato per utenti che non sono registrati.

en: This option requires additional plugin:
it_IT: Questa opzione richiede un plugin addizionale:

en: Plugin has been detected.
it_IT: Il plugin è stato individuato.

en: Plugin is not installed.
it_IT: Il plugin non è installato.

en: Sort list by
it_IT: Ordina elenco per

en: Users can apply multiple times
it_IT: Gli utenti possono fare domanda più volte

en: User can apply after:
it_IT: Gli utenti possono fare domanda dopo:

en: minute
it_IT: minuto

en: How many entries should be displayed
it_IT: Quante voci dovrebbero essere mostrate

en: Entries
it_IT: Voci

en: Automatically display leaderboard in quiz result
it_IT: Mostra automaticamente la classifica dei migliori nel risultato del quiz

en: Where should leaderboard be displayed:
it_IT: Dove dovrebbe essere mostrata la classifica dei migliori:

en: don't display
it_IT: non mostrare

en: below the "result text"
it_IT: sotto il "testo del risultato"

en: in a button
it_IT: in un pulsante

en: Quiz-Mode
it_IT: Modalità-Quiz

en: Normal
it_IT: Normale

en: Normal + Back-Button
it_IT: Normale + Pulsante Indietro

en: Check -> continue
it_IT: Spunta -> continua

en: Questions below each other
it_IT: Domande una sotto l'altra

en: Displays all questions sequentially, "right" or "false" will be displayed at the end of the quiz.
it_IT: Mostra tutte le domande in modo sequenziale, "giusto" or "falso" saranno mostrati alla fine del quiz.

en: Allows to use the back button in a question.
it_IT: Permetti di utilizzare il pulante indietro in una domanda.

en: Shows "right or wrong" after each question.
it_IT: Mostra "giusto o sbagliato" dopo ogni domanda.

en: If this option is activated, all answers are displayed below each other, i.e. all questions are on a single page.
it_IT: Se questa opzione è attivata, tutte le risposte sono mostrate l'una sotto l'altra, ossia tutte le domande sono su una singola pagina.

en: Quiz overview
it_IT: Anteprima del quiz

en: In case of problems
it_IT: In caso di problemi

en: If quiz doesn't work in front-end, please try following:
it_IT: Se il quiz non funziona nel front-end, prova le seguenti:

en: Support WP-Pro-Quiz
it_IT: Supporta WP-Pro-Quiz

en: Shortcode-Leaderboard
it_IT: Shortcode - Classifica dei migliori

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Add quiz
it_IT: Aggiungi quiz

en: Export
it_IT: Esporta

en: Choose the respective question, which you would like to export and press on "Start export"
it_IT: Scegli la domanda che vorresti esportare e premi "Inizia esportazione"

en: Format:
it_IT: Formato:

en: or
it_IT: o

en: Start export
it_IT: Inizia esportazione

en: Import only *.wpq or *.xml files from known and trusted sources.
it_IT: Importa i file *.wpq or *.xml solo da fonti conosciute e fidate.

en: Maximal %d MiB
it_IT: %d MiB Massimale

en: Quiz: %s - Statistics
it_IT: Quiz: %s - Statistiche

en: Stats not enabled
it_IT: Statistiche non abilitate

en: Activate statistics
it_IT: Attiva le statistiche

en: Users
it_IT: Utenti

en: Overview
it_IT: Anteprima

en: Please select user name:
it_IT: Per favore scegli il nome utente:

en: Select a test:
it_IT: Scegli un test:

en: Anonymous user
it_IT: Utente anonimo

en: average
it_IT: media

en: Hints used
it_IT: Suggerimenti utilizzati

en: Time
it_IT: Tempo

en: Points scored
it_IT: Punteggio ottenuto

en: Sub-Total:
it_IT: Sub-Totale:

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Reset statistics
it_IT: Resetta statistiche

en: Reset user statistics
it_IT: Resetta le statistiche dell'utente

en: Reset entire statistic
it_IT: Resetta tutte le statistiche

en: Show only users, who solved the quiz:
it_IT: Mostra solo gli utenti che hanno risolto il quiz:

en: Donate
it_IT: Dona

en: WP-Pro-Quiz is small but nice free quiz plugin for WordPress.
it_IT: WP-Pro-Quiz è un plugin piccolo ma ben fatto per WordPress.

en: I try to implement all wishes as fast as possible and help with problems.
it_IT: Cerco di implementare tutti i desideri il più velocemente possibile e di aiutare in caso di problemi.

en: Your donations can help to ensure that the project continues to remain free.
it_IT: Le voste donazioni possono aiutare ad assicurare che il progetto continui a rimanere gratuito.

en: Translate WP-Pro-Quiz
it_IT: Traduci WP-Pro-Quiz

en: You need:
it_IT: Ti serve:

en: Latest POT file
it_IT: Ultimo file POT

en: Open PoEdit
it_IT: Apri PoEdit

en: File - New catalogue from POT file...
it_IT: File - Nuovo catalogo da file POT...

en: Choose wp-pro-quiz.pot
it_IT: Scegli wp-pro-quiz.pot

en: Set "Translation properties"
it_IT: Imposta "Proprietà di traduzione"

en: Save PO file - with the name "wp-pro-qioz-de_DE.po"
it_IT: Salva il file PO - con il nome "wp-pro-qioz-de_DE.po"

en: replace de_DE with your countries short code (e.g. en_US, nl_NL...)
it_IT: sostituisci de_DE con il tuo codice paese (es. en_US, nl_NL...)

en: Translate
it_IT: Traduci

en: Upload generated *.mo file to your server, to /wp-content/plugins/wp-pro-quiz/languages
it_IT: Carica il file *.mo generato sul tuo server, in /wp-content/plugins/wp-pro-quiz/languages

en: Finished
it_IT: Finito

en: You can translate WP-Pro-Quiz from existing to existing language (e.g. english to english) e.g. to rename buttons.
it_IT: Puoi tradurre WP-Pro-Quiz da un linguaggio esistente ad un altro esistente (es. da inglese a inglese) es. per rinominare i pulsanti.
