WP-Pro-Quiz - en to da translation catalogue (336 entries)

en: Do you really want to delete the quiz/question?
da: Vil du virkelig slette Quizen/spørgsmålet?

en: Title is not filled!
da: Titlen er ikke udfyldt!

en: No question deposited!
da: Ingen spørgmål angivet

en: Correct answer was not selected!
da: Korrekt svar blev ikke valgt

en: No answer deposited!
da: intet svar angivet!

en: No quiz description filled!
da: Quiz beskrivelsen er ikke udfyldt!

en: The percent values in result text are incorrect.
da: De procentvise værdier i resultat teksten er forkerte.

en: No number in the field "Points" or less than 1
da: Intet tal i feltet "Point" eller mindre end 1

en: No number in the field "Points" or less than 0
da: Intet tal i feltet "Points" eller mindre end 0

en: No quiz selected
da: Ingen quiz valgt

en: Do you really want to reset the statistic?
da: Vil du virkelig nulstille statistikken?

en: No data available
da: Ingen data tilgængelig

en: No sort element in the criterion
da: Intet sorterings element i kriteriet

en: "Different points for every answer" is not possible at "Free" choice
da: "Forskellige proint for hvert svar" er ikke muligt i "Frit " valg"

en: You must specify a name.
da: Du skal angive et navn.

en: Loading
da: Indlæser

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder for at tilgå denne side.

en: Settings saved
da: Indstillingerne er gemt

en: File cannot be processed
da: Filen kan ikke behandles

en: Quiz not found
da: Quizzen blev ikke fundet

en: questions copied
da: Spørgsmål kopieret

en: Edit question
da: Rediger spørgsmål

en: Question not found
da: Spørgsmål blev ikke fundet

en: Question: %d
da: Spørgsmål: %d

en: Question edited
da: Spørgsmålet blev redigeret

en: New question
da: Nyt spørgsmål

en: Question added
da: Spørgsmål tilføjet

en: Edit quiz
da: Rediger quiz

en: Quiz edited
da: Quiz redigeret

en: Quiz title or quiz description are not filled
da: Quizzens titel eller beskrivelse er ikke udfyldt

en: Create quiz
da: Opret quiz

en: Quiz deleted
da: Quiz slettet

en: No category
da: Ingen kategori

en: No name or e-mail entered.
da: Navn eller e-mail blev ikke udfyldt.

en: An error has occurred.
da: Der er opstod en fejl.

en: You can not enter again.
da: Du kan ikke deltage igen.

en: Your name can not exceed 15 characters.
da: Dit navn må ikke overstige 15 tegn.

en: You entered wrong captcha code.
da: Du har indtastet en forkert captcha kode.

en: File was not uploaded
da: Filen blev ikke uploaded

en: File have wrong format
da: filen har forkert filtype

en: File is not compatible with the current version
da: Filen er ikke kompatibel med den aktuelle version

en: Wp-Pro-Quiz: One user completed a quiz
da: Wp-Pro-Quiz: En brugeren har gennemført en quiz.

en: Wp-Pro-Quiz
    
    The user "$username" has completed "$quizname" the quiz.
    
    Points: $points
    Result: $result
da: Wp-Pro-Quiz
    
    Brugeren "$username" har gennemført "$quizname" quizzen.
    
    Point: $point
    Resultat: $result

en: The user completed a quiz.
da: Brugeren har gennemført en quiz.

en: Leaderboard
da: Rangliste

en: back to overview
da: Tilbage til oversigt

en: Sort by:
da: Sorter efter:

en: best user
da: bedste bruger

en: newest entry
da: nyeste postering

en: oldest entry
da: ældste postering

en: How many entries should be shown on one page:
da: Hvor mange posteringer skal vises på én side:

en: User
da: UR = uregistreret bruger, R = registreret bruger

en: Entered on
da: Indtastet den

en: Points
da: Point

en: Results
da: Resultat

en: Edit
da: Rediger

en: Delete
da: Slet

en: Action
da: Handling

en: Apply
da: Anvend

en: Delete all entries
da: Slet alle posteringer

en: Time limit
da: Tidsfrist

en: Quiz-summary
da: Quiz-oversigt

en: %s of %s questions completed
da: %s af %s spørgsmål besvaret

en: Questions
da: Spørgsmål

en: Finish quiz
da: Afslut quiz

en: You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
da: Du har allerede afsluttet quizzen før. Du kan derfor ikke starte den igen.

en: You have to finish following quiz, to start this quiz:
da: Du er nødt til at afslutte følgende quiz, for at kunne starte denne quiz:

en: %s of %s questions answered correctly
da: %s af %s spørgsmål besvaret korrekt

en: Your time: <span></span>
da: Tidsforbrug: <span></span>

en: Time has elapsed
da: Tiden er udløbet

en: You have reached %s of %s points, (%s)
da: Du har opnået %s af %s point, (%s)

en: Average score
da: Gennemsnitlig resultat

en: Your score
da: Dit resultat

en: Restart quiz
da: Genstart quiz

en: View questions
da: Vis spørgsmål

en: Show leaderboard
da: Vis ranglisten

en: Answered
da: Besvaret

en: Review
da: Gennemse

en: Review question
da: Gennemse spørgsmål

en: Question %s of %s
da: Spørgsmål %s af %s

en: Question
da: Spørgsmål

en: %d points
da: %d point

en: Sort elements
da: Sorter elementer

en: Correct
da: Korrekt

en: Incorrect
da: Forkert

en: Hint
da: Tip

en: Skip question
da: spring dette spørgsmål over

en: Back
da: Tilbage

en: Check
da: tjek

en: Name
da: Navn

en: maximum of %s points
da: Maksimalt %s point

en: Result
da: Resultat

en: Table is loading
da: Tabellen indlæses

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Settings in case of problems
da: Indstillinger i tilfælde af problemer

en: Save
da: Gem

en: Leaderboard time format
da: Ranglistens tidsformat

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Documentation on date and time formatting
da: Dokumentation om dato og tids formatering

en: Category management
da: Kategori styring

en: To:
da: Til:

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com
da: Adskil flere e-mail-adresser med et komma, f.eks wp@test.com, test@test.com

en: From:
da: Fra:

en: Subject:
da: Emne:

en: Activate
da: Aktivér

en: Message body:
da: Meddelelse:

en: Allowed variables
da: Tilladte variabler

en: User-ID
da: Bruger-ID

en: Username
da: Brugernavn

en: Quiz-Name
da: Quiz-Navn

en: Result in precent
da: Resultat i procent

en: Reached points
da: Opnåede point

en: IP-address of the user
da: Brugerens IP-addresse

en: to activate
da: til aktivering

en: not to activate
da: ikke til aktivering

en: Please note
da: Vær opmærksom på

en: These settings should only be set in cases of problems with Wp-Pro-Quiz.
da: Disse indstillinger bør kun ændres i tilfælde af problemer med Wp-Pro-Quiz.

en: Automatically add [raw] shortcode
da: Tilføj automatisk [RAW] shortcode

en: It is recommended %s this option on your system.
da: Det anbefales at bruge denne indstilling %s på dit system.

en: If this option is activated, a [raw] shortcode is automatically set around WpProQuiz shortcode ( [WpProQuiz X] ) into [raw] [WpProQuiz X] [/raw]
da: Hvis denne indstilling er aktiveret vil der automatisk blive indsat [RAW] shortcode rundt om WpProQuiz shortcode ([WpProQuiz X]) som [RAW] [WpProQuiz X] [/ raw]

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
da: Egne temaer kan ændrer intern rækkefølge i filtre, hvilket kan forårsage problemer. Med ekstra shortcode [RAW] forhindres dette.

en: Do not load the Javascript-files in the footer
da: Indlæs ikke Javascript-filer i sidefoden

en: Generally all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the footer and only when they are really needed.
da: Generelt bliver alle WpProQuiz-Javascript filer indlæst i sidefoden og kun når der virkelig er brug for dem.

en: In very old Wordpress themes this can lead to problems.
da: I meget gamle Wordpress temaer kan dette føre til problemer.

en: If you activate this option, all WpProQuiz-Javascript files are loaded in the header even if they are not needed.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling, bliver alle WpProQuiz-Javascript filer lagt i headeren, selv om de ikke er nødvendige.

en: Anyone who wants to learn more about this topic should read through the following websites %s and %s.
da: Alle som ønsker at lære mere om dette emne bør læse igennem følgende websites % s og %s.

en: Touch Library
da: Touch bibliotek

en: Deactivate
da: Deaktiver

en: In Version 0.13 a new Touch Library was added for mobile devices.
da: I version 0.13 blev et nyt Touch bibliotek tilføjet for mobile enheder.

en: If you have any problems with the Touch Library, please deactivate it.
da: Hvis du har problemer med Touch biblioteket, bedes du deaktivere det.

en: Is required only in rare cases.
da: Kræves kun i sjældne tilfælde.

en: If you have problems with the front ajax, please activate it.
da: Hvis du har problemer med front ajax, bedes du aktivere den.

en: e.g. Domain with special characters in combination with IE
da: fx Domæne med specialtegn i kombination med IE

en: Import
da: Importer

en: Error
da: Fejl

en: Successfully
da: Gennemført

en: Import completed successfully
da: Import fuldført

en: Quiz name
da: Quiz navn

en: Title
da: Titel

en: (optional)
da: (valgfri)

en: The title is used for overview, it is not visible in quiz. If you leave the title field empty, a title will be generated.
da: Titlen bruges til overblik, den er ikke synlig i quizzen. Hvis du lader feltet være tomt ,vil en titel blive genereret.

en: (required)
da: (påkrævet)

en: Points for this question (Standard is 1 point)
da: Antal Point for dette spørgsmål (Standard er 1 point)

en: This points will be rewarded, only if the user closes the question correctly.
da: Disse point vil kun blive tildelt, hvis brugeren lukker spørgsmålet korrekt.

en: Different points for each answer
da: Forskelligt antal point for hvert svar

en: If you enable this option, you can enter different points for every answer.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling, kan du indtaste forskellige antal point for hvert svar.

en: Show reached points in the correct- and incorrect message?
da: Vis opnåede point i korrekt og forkert beskeden?

en: Category
da: Kategori

en: You can assign classify category for a question. Categories are e.g. visible in statistics function.
da: Du kan tildele klassificering af kategori til et spørgsmål. Kategorierne er fx synlige i Statistik funktionen.

en: You can manage categories in global settings.
da: Du kan administrere kategorier i globale indstillinger.

en: Create new category
da: Opret ny kategori

en: Create
da: Opret

en: Message with the correct / incorrect answer
da: Meddelelse med det korrekt / forkert svar

en: Deactivated in quiz settings.
da: Deaktiveret i quizzens indstillinger.

en: Message with the correct answer
da: Meddelelse med korrekte svar

en: This text will be visible if answered correctly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
da: Denne tekst vil være synlig, hvis besvarelsen er korrekt. Det kan bruges som forklaring til komplekse spørgsmål. Meddelelsen "Korrekt" eller "Forkert" vises altid automatisk.

en: Same text for correct- and incorrect-message?
da: Samme tekst til korrekt- og forkert-meddelelse?

en: Message with the incorrect answer
da: Meddelelse med det forkert svar

en: This text will be visible if answered incorrectly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
da: Denne tekst vil være synlig, hvis besvarelsen er forkert. Det kan bruges som forklaring til komplekse spørgsmål. Meddelelsen "Korrekt" eller "Forkert" vises altid automatisk.

en: Here you can enter solution hint.
da: Her kan du indtaste løsning tip.

en: Activate hint for this question?
da: Aktivér tips til dette spørgsmål?

en: Answer type
da: Svar type

en: Single choice
da: Enektl valg

en: Multiple choice
da: Flere valg

en: "Free" choice
da: "Frit" valg"

en: "Sorting" choice
da: "Sorterings" valg

en: "Matrix Sorting" choice
da: "Matrix Sorterings" valg

en: Cloze
da: Streng

en: Answers
da: Svar

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
da: Venligst sorter svarene i rigtig rækkefølge med "Flyt" - knappen. Svarene vises tilfældigt.

en: Add new answer
da: Tilføj nyt svar

en: In this mode, not a list have to be sorted, but elements must be assigned to matching criterion.
da: I denne indstilling, vil en liste ikke blive sorteret, men elementerne skal anvises til matchende kriterium.

en: You can create sort elements with empty criteria, which can't be assigned by user.
da: Du kan oprette sorterings elementer med tomme kriterier, som ikke kan tildeles af brugeren.

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Answer
da: Svar

en: Allow HTML
da: Tillad HTML

en: Delete answer
da: Slet svar

en: Move
da: Flyt

en: Criterion
da: kriterium

en: correct answers (one per line) (answers will be converted to lower case)
da: korrekte svar (en pr linje) (svar vil blive konverteret til små bogstaver)

en: Enclose the searched words with { } e.g. "I {play} soccer". Capital and small letters will be ignored.
da: Omslut de søgte ord med {} fx "Jeg {play} soccer". Store og små bogstaver vil blive ignoreret.

en: You can specify multiple options for a search word. Enclose the word with [ ] e.g. <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "I {[play][love][hate]} soccer" </span>. In this case answers play, love OR hate are correct.
da: Du kan angive flere muligheder for et søgeord. Omslut ordet med [] fx <span style="font-style: normal; letter-spacing: 2px;"> "Jeg {[spiller] [elsker] [hader]} fodbold" </ span>. I dette tilfælde vil svaret spiller, elsker eller hader er korrekte.

en: If mode "Different points for every answer" is activated, you can assign points with |POINTS. Otherwise 1 point will be awarded for every answer.
da: Hvis "forskelligt antal point for hvert svar" er valgt, kan du tildele point med |POINTS. Ellers vil der blive tildelt 1 point for hvert svar.

en: e.g. "I {play} soccer, with a {ball|3}" - "play" gives 1 point and "ball" 3 points.
da: fx. "Jeg {spiller} fodbold, med en {bold|3}" - "spiller" giver 1 point og "bold" 3 point.

en: Questions sorted
da: Spørgsmål sorteret

en: Total
da: Totalt

en: Add question
da: Tilføj spørgsmål

en: Save order
da: Gem rækkefølgen

en: Copy questions from another Quiz
da: Kopiér spørgmål fra en anden quiz

en: Here you can copy questions from another quiz into this quiz. (Multiple selection enabled)
da: Her kan du kopiere spørgsmål fra en anden quiz ind i denne quiz. (Multiple selection aktiveret)

en: Copy questions
da: Kopier spørgsmål

en: Quiz title
da: Quiz titel

en: Hide quiz title
da: Skjul quiz titel

en: Hide title
da: Skjul titel

en: The title serves as quiz heading.
da: Titlen fungerer som quizzens overskrift.

en: Hide "Restart quiz" button
da: Skjul "Genstart quiz" knappen

en: Hide the "Restart quiz" button in the Frontend.
da: Skjul "Genstart quiz" knappen i Frontend.

en: Hide "View question" button
da: Skjul "Vis spørgsmål" knappen

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
da: Skjul "View spørgsmålet" knappen i Frontend.

en: Display question randomly
da: Vis spørgsmål tilfældigt

en: Display answers randomly
da: Vis svar tilfældigt

en: Seconds
da: Sekunder

en: 0 = no limit
da: 0 = ingen grænse

en: Statistics
da: Statistik

en: Statistics about right or wrong answers. Statistics will be saved by completed quiz, not after every question. The statistics is only visible over administration menu. (internal statistics)
da: Statistik over rigtige eller forkerte svar. Statistik vil blive gemt efter afslutning af quizzen, ikke efter hvert spørgsmål. Statistikken er kun synlig i administrations menuen. (Intern statistik)

en: Statistics IP-lock
da: Statistik IP-lock

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
da: i minutter (anbefalet 1440 minutter = 1 dag)

en: Protect the statistics from spam. Result will only be saved every X minutes from same IP. (0 = deactivated)
da: Beskyt statistikken mod spam. Resultatet vil kun blive gemt hvert X minut fra samme IP. (0 = deaktiveret)

en: Execute quiz only once
da: Udfør kun quiz én gang

en: If you activate this option, the user can complete the quiz only once. Afterwards the quiz is blocked for this user.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling, kan brugeren kun fuldføre quizzen én gang. Bagefter er quizzen blokeret for denne bruger.

en: This option applies to:
da: Denne mulighed gælder for:

en: all users
da: alle brugere

en: registered useres only
da: kun for registrerede brugere

en: anonymous users only
da: Kun for anonyme brugere

en: user identification by cookie
da: bruger identifikation med cookie

en: If you activate this option, a cookie is set additionally for unregistrated (anonymous) users. This ensures a longer assignment of the user than the simple assignment by the IP address.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling, vil en cookie blife tilføjet  for uregistrerede (anonyme) brugere. Dette sikrer en længere tildeling af brugeren end den simpleere tildfeling ud fra IP-adressen.

en: Reset the user identification
da: Nulstil brugeroplysninger

en: User identification has been reset.
da: Brugeroplysningerne er blevet nulstillet..

en: Resets user identification for all users.
da: Nulstil brugeroplysningerne for alle brugere.

en: Show only specific number of questions
da: Vis kun bestemt antal spørgsmål

en: If you enable this option, maximum number of displayed questions will be X from X questions. (The output of questions is random)
da: Hvis du aktiverer denne indstilling, vil maksimalt antal af viste spørgsmål være X fra X spørgsmål. (sortering af spørgsmålene er tilfældig)

en: The statistics function is not available in this option.
da: Statistik funktionen er ikke tilgængelig i denne type.

en: This option doesn't work reliable in connection with Frontend-Cache-Plugins.
da: Denne type virker ikke pålideligt i forbindelse med Frontend-Cache-plugin.

en: How many questions should be displayed simultaneously:
da: Hvor mange spørgsmål skal vises samtidigt:

en: in percent
da: i procent

en: Prerequisites
da: Forudsætninger

en: If you enable this option, you can choose quiz, which user have to finish before he can start this quiz.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling, kan du vælge quizzer, som brugeren er nødt til at afslutte, før han kan begynde denne quiz.

en: In all selected quizzes statistic function have to be active. If it is not it will be activated automatically.
da: I de valgte quizzer skal statistik funktion være aktiveret. Hvis det ikke er valgt, vil det automatisk blive aktiveret.

en: Prerequisites (This quiz have to be finished)
da: Forudsætninger (Denne quiz skal være fuldført)

en: Question overview
da: Spørgsmåls oversigt

en: Add at the top of the quiz a question overview, which allows easy navigation. Additional questions can be marked "to review".
da: Tilføj øverst i quizzen en spørgsmålsoversigt, der giver en lettere navigation. Yderligere spørgsmål kan mærkes "revider".

en: Additional quiz overview will be displayed, before quiz is finished.
da: En quiz oversigt vil blive vist, før quizzen er fuldført.

en: If you enable this option, no quiz overview will be displayed, before finishing quiz.
da: Hvis du aktivere denne mulighed, vil der ikke blive vist et quiz oversigt, før fuldførelse af quizzen.

en: If you enable this option, user won't be able to skip question. (only in "Overview -> next" mode). User still will be able to navigate over "Question-Overview"
da: Hvis du aktiverer denne mulighed, vil brugeren ikke være i stand til at springe til næste spørgsmål. (Kun i "Oversigt -> Næste" tilstand). Brugeren vil stadig være i stand til at navigere via "Spørgsmåls-Oversigt"

en: for registered users only
da: kun for registrerede brugere

en: for all users
da: for alle brugere

en: If you enable this option, you will be informed if a user completes this quiz.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling, vil du blive informeret, hvis en bruger fuldføre denne quiz.

en: E-Mail settings can be edited in global settings.
da: E-mail indstillinger kan redigeres i globale indstillinger.

en: Quiz description
da: Quiz beskrivelse

en: This text will be displayed before start of the quiz.
da: Denne tekst vil blive vist før quiz start.

en: Results text
da: Resultat tekst

en: This text will be displayed at the end of the quiz (in results). (this text is optional)
da: Denne tekst vil blive vist i slutningen af ​​quizzen (i resultater). (Denne tekst er valgfrit)

en: Activate graduation
da: Aktiver graduering

en: Hint:
da: Tip:

en: Maximal 15 levels
da: Maksimalt 15 niveauer

en: Percentages refer to the total score of the quiz. (Current total %d points in %d questions.
da: Procenter henviser til den samlede score i quizzen. (Samlede nuværende %d point af %d spørgsmål.

en: Values can also be mixed up
da: Værdier kan også blandes

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
da: 10,15% eller 10,15% tilladt (maks. to decimaler)

en: from:
da: fra:

en: percent
da: procent

en: (Will be displayed, when result-percent is >= <span class="resultProzent">%s</span>%%)
da: (Vises, når resultatet i procent er> = <span class="resultProzent"> %s </ span>%%)

en: Delete graduation
da: Slet graduering

en: Add graduation
da: Tilføj graduering

en: Show average points
da: Vis gennemsnitlige point

en: Statistics-function must be enabled.
da: Statistik-funktionen skal være aktiveret.

en: Show points
da: Vis point

en: Shows in quiz, how many points are reachable for respective question.
da: Vis hvor mange point der kan opnås for de respektive spørgsmål.

en: Number answers
da: Nummerer svar

en: If this option is activated, all answers are numbered (only single and multiple choice)
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, bliver alle svarene nummereret (kun single og multiple choice)

en: Hide correct- and incorrect message
da: Skjul korrekt-og forkert meddelelse

en: If you enable this option, no correct- or incorrect message will be displayed.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling, vil der ikke blive vist en korrekt eller forkert meddelelse.

en: Correct and incorrect answer mark
da: Rigtig og forkert svar markering

en: If you enable this option, answers won't be color highlighted as correct or incorrect.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling, vil svarene ikke være farve fremhævet som rigtige eller forkerte.

en: The leaderboard allows users to enter results in public list and to share the result this way.
da: Ranglisten giver brugerne mulighed for at indskrive deres resultater i offentlig liste og dele resultatet på denne måde.

en: The leaderboard works independent from internal statistics function.
da: Ranglisten fungerer uafhængigt af den interne statistik funktion.

en: Who can sign up to the list
da: Hvem kan tilmelde sig til listen

en: Not registered users have to enter name and e-mail (e-mail won't be displayed)
da: Ikke registrerede brugere skal indtaste navn og e-mail adresse (e-mail adressen vil ikke blive vist)

en: insert automatically
da: Indsæt automatisk

en: If you enable this option, logged in users will be automatically entered into leaderboard
da: Hvis du aktiverer denne indstilling, vil indloggede brugere  automatisk blive opskrevet på ranglisten

en: display captcha
da: vis captcha

en: If you enable this option, additional captcha will be displayed for users who are not registered.
da: Hvis du aktiverer denne mulighed, vil yderligere captcha blive vist for brugere, der ikke er registreret.

en: This option requires additional plugin:
da: Denne mulighed kræver yderligere plugin:

en: Plugin has been detected.
da: Plugin blev fundet.

en: Plugin is not installed.
da: Plugin er ikke installeret.

en: Sort list by
da: Sorter listen efter

en: Users can apply multiple times
da: Brugere kan opskrives flere gange

en: User can apply after:
da: Brugeren kan opskrive efter:

en: minute
da: minut

en: How many entries should be displayed
da: Hvor mange posteringer skal vises

en: Entries
da: Posteringer

en: Automatically display leaderboard in quiz result
da: Vis automatisk ranglisten i quiz resultat

en: Where should leaderboard be displayed:
da: Hvor skal ranglisten vises:

en: don't display
da: vis ikke

en: below the "result text"
da: under "resultat tekst"

en: in a button
da: i en knap

en: Quiz-Mode
da: Quiz-Type

en: Normal + Back-Button
da: Normal + Tilbage knap

en: Check -> continue
da: Tjek -> fortsæt

en: Questions below each other
da: Spørgsmål under hinanden

en: Displays all questions sequentially, "right" or "false" will be displayed at the end of the quiz.
da: Viser alle spørgsmål selvstændigt, "rigtig" eller "forkert" vises i slutningen af ​​quiz.

en: Allows to use the back button in a question.
da: Gør det muligt at bruge tilbage knappen i et spørgsmål.

en: Shows "right or wrong" after each question.
da: Viser "rigtigt eller forkert" efter hvert spørgsmål.

en: If this option is activated, all answers are displayed below each other, i.e. all questions are on a single page.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, bliver svarene vist under hinanden, dvs. alle spørgsmålene er på en enkelt side.

en: Quiz overview
da: Quiz oversigt

en: In case of problems
da: I tilfælde af problemer

en: If quiz doesn't work in front-end, please try following:
da: Hvis quiz ikke virker i front-end, så prøv følgende:

en: Style Manager
da: Stilhåndtering

en: Support WP-Pro-Quiz
da: Support WP-Pro-quiz

en: Shortcode-Leaderboard
da: shortcode-rangliste

en: Preview
da: Eksempel

en: Add quiz
da: Tilføj quiz

en: Export
da: Eksporter

en: Choose the respective question, which you would like to export and press on "Start export"
da: Vælg den respektive spørgsmål, som du gerne vil eksportere, og tryk på "Start eksport"

en: Start export
da: Start eksport

en: Maximal %d MiB
da: Maks % d MiB

en: Quiz: %s - Statistics
da: Quiz: %s - Statistik

en: Stats not enabled
da: Statistik er ikke aktiveret

en: Activate statistics
da: Aktiver statistik

en: Users
da: Bruger

en: Overview
da: Oversigt

en: Please select user name:
da: Vælg brugernavn:

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Hints used
da: Tips brugt

en: Points scored
da: optjente point

en: Sub-Total:
da: Total i alt:

en: Refresh
da: Opdater

en: Reset statistics
da: Nulstil statistik

en: Reset entire statistic
da: Nulstil hele statistik

en: Show only users, who solved the quiz:
da: Vis kun brugere, som løste quizzen:

en: Donate
da: Doner

en: WP-Pro-Quiz is small but nice free quiz plugin for WordPress.
da: WP-Pro-Quiz er et lille, men godt gratis quiz plugin til WordPress.

en: I try to implement all wishes as fast as possible and help with problems.
da: Jeg forsøger at gennemføre alle ønsker så hurtigt som muligt og hjælpe med problemer.

en: Your donations can help to ensure that the project continues to remain free.
da: Dine donationer kan medvirke til at sikre, at projektet fortsat er gratis.

en: Translate WP-Pro-Quiz
da: Oversæt WP-Pro-Quiz

en: You need:
da: Du skal bruge:

en: Latest POT file
da: Seneste POT-fil

en: Open PoEdit
da: start PoEdit

en: File - New catalogue from POT file...
da: File - Nyt katalog fra POT-fil ...

en: Choose wp-pro-quiz.pot
da: Vælg wp-pro-quiz.pot

en: Set "Translation properties"
da: Indstil "oversættelse egenskaber"

en: Save PO file - with the name "wp-pro-qioz-de_DE.po"
da: Gem PO-fil - med navnet "wp-pro-qioz-da_DK.po"

en: replace de_DE with your countries short code (e.g. en_US, nl_NL...)
da: erstat da_DK med din lande korte koden (f.eks en_US, nl_NL ...)

en: Translate
da: Oversæt

en: Upload generated *.mo file to your server, to /wp-content/plugins/wp-pro-quiz/languages
da: Upload genererede *. Mo-filen til din server, til / wp-content/plugins/wp-pro-quiz/languages

en: Finished
da: Færdig

en: You can translate WP-Pro-Quiz from existing to existing language (e.g. english to english) e.g. to rename buttons.
da: Du kan oversætte WP-Pro-Quiz fra eksisterende til eksisterende sprog (f.eks engelsk til engelsk), f.eks for at omdøbe knapper.
